Kategoriler
Java

Java Geliştirme Ortamının Kurulumu

JAVA popülerliğini her geçen gün daha da arttıran bir programlama dili olmasının yanında yazılım geliştiricilerinin de sıklıkla başvurduğu dillerin arasında üst sıralarda yer alıyor. Bununla birlikte yapılan birçok anket, JAVA programlama dilini bir çok bakımdan ilk sırada gösteriyor.

Bu paylaşımımda Windows işletim sistemi üzerinde JAVA geliştirme yapmak isteyenler için geliştirme ortamının nasıl kurulacağını anlatmaya çalışacağım. Ancak neredeyse birebir aynı adımları uygulayarak Linux ve Mac OS üzerinde de JAVA geliştirme ortamını kurabilirsiniz.

JAVA geliştirebilmek için bilgisayarınızda kurulu olması gereken iki temel yazılım bulunuyor.

JAVA Runtime Environment; Java ile yazılmış programların çalışmasını sağlayan bir aracı program diyebiliriz. Genellikle birçok bilgisayarda bulunur. Yine de şimdiye kadar Java kullanan bir yazılım kullanmadıysanız; https://www.java.com/tr/download/manual.jsp adresinden işletim sisteminize uygun olanı indirip, kurabilirsiniz.

JAVA Development Kit; adından da anlayabileceğiniz gibi JAVA geliştiricileri için yayınlanmış ve temel JAVA kütüphanelerinin bulunduğu ara yazılımdır. JDK olarak kısaltılır. https://jdk.java.net/ adresinden güncel ve işletim sisteminize uygun olan sürümü indirip bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

Bilgisayarınızdaki JDK’nın versiyonunu öğrenmek için terminale aşağıdaki komutu verebilirsiniz;

Java -version

Yukarıdaki komut terminalde aşağıdaki görsele benzer bir çıktı üretecektir.

JAVA için IDE

Temelde basit bir metin editörü ile Java geliştirmek mümkün olsa da bu tercih edilen ve benim de tavsiye edeceğim bir yöntem değildir.

Eclipse IDE for Java

JAVA için yaygın olarak kullanılan ve en popüler olan IDE, Eclipse’dir. Eclipse gerçekten bir çok gelişmiş özelliği ve aracı bünyesinde bulunduruyor. Bu yüzden indirip kurmanızı kesinlikle tavsiye ederim. https://www.eclipse.org/downloads/packages/release/2021-06/r/eclipse-ide-java-developers adresinden işletim sisteminize uygun olanı indirebilirsiniz.

Kuruluma ihtiyaç duymayan Eclipse, taşınabilir bir IDE’dir. İndirdiğiniz sıkıştırılmış dosyayı, ayıklamanız (dışa çıkarma) ve içindeki yürütülebilir dosyayı çalıştırmanız yeterlidir.

Visual Studio Code

Microsoft tarafından geliştirilen ve son birkaç yılda popüler editörüm haline gelen Visual Studio Code, diğer dillerde olduğu gibi Java içinde popüler editörüm haline geldi. 🙂

Elbette Visual Studio Code tek başına Java için yeterli olmuyor. Gelişmiş bir Java IDE olarak kullanmak için bir kaç eklentiye ihtiyaç duyuyor. Tahmin edebileceğiniz gibi VSCode eklentiler bölümünde Java için yüzlerce eklenti bulunuyor. Burada eklentilerden ziyade doğrudan Microsoft tarafından oluşturulmuş bir eklenti paketini önereceğim. Java Extension Pack isimli paketi https://marketplace.visualstudio.com/items?itemName=vscjava.vscode-java-pack adresinden kurmanız yeterli olacaktır.

Visual Studio Code için kullandığım ve yararlı bulduğum diğer eklentileri ve özelleştirmeleri VS Code : Customize başlıklı yazımda paylaşmıştım. Burada aynı eklentileri tekrar etmek istemem.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s