Kategoriler
PHP

PHP Geliştirme Ortamının Kurulması

PHP programla dilini kullanarak geliştirme yapabilmek için öncellikle PHP komutlarını algılayarak işlemleri yapabilecek bir ara katmana ihtiyacımız var. Geliştirme ortamı olarak isimlendirebileceğimiz bu ortam yazdığımız PHP komutlarının uygun şekilde yorumlanmasını ve çalışmasını sağlayacaktır. PHP için geliştirme ortamının 4 temel bileşeni bulunur. Web sunucusu, veritabanı sunucu, elbette PHP yorumlayıcı ve bir hata ayıklama aracı.

Windows’da PHP Geliştirme Ortamı
Ubuntu’da PHP Geliştirme Ortamı

PHP ile çok basit seviyede terminal uygulamaları yazmak mümkün olsa da başta kullanım prensipleri gereği bu, PHP’nin tabiatına aykırıdır. PHP web uygulamaları düşünülerek geliştirilmiş bir dildir. PHP’nin gerçek gücü ve potansiyeli web uygulamalarında kendini göstermektedir. Bu yüzden bilgisayarımızda web isteklerine cevap verecek bir web sunucusu da kurmamız gerekir. PHP geliştirme ortamlarında genellikle popüler web sunucu uygulaması Apache2 kullanılmaktadır.

Ayrıca geliştirme sürecinden veri tabanlarına ihtiyaç duymamız kaçınılmazdır. Bu yüzden yerel bilgisayarımızda bir de veri tabanı işlemlerinde kullanabileceğimiz; SQL sunucusu kurmamız gerekiyor. Bu yüzden PHP ile en yaygın şekilde kullanılan SQL sunucusu MySQL‘i yerel bilgisayarımıza kuracağız.

PHP geliştirme yapabilmek için kullanacağımız en önemli uygulama elbette PHP yorumlayıcısıdır. PHP dosyasında yazdığınız kodları yorumlayarak çalıştırmayı sağlar.

Bir geliştirmeden söz edeceksek; hata ayıklama kritik bir öneme sahiptir. Gerek bir dili öğrenme sürecinde, gerekse ileri seviye projelerde gözünüzden kaçan ya da fark etmediğiniz hatalar meydana gelmesi son derece normaldir. Ancak bu hatayı tespit etmek ve gidermek gerekir. Özellikle binlerce satır kod bulunduran yüzlerce dosyaya sahip bir projede çok küçük bir hatayı bulmak ciddi bir zaman alabilir. Bu yüzden kodlarımızda bir hata oluştuğunda hatanın hangi dosyanın kaçıncı satırda oluştuğunu ve hata ile ilgili küçük bir bilgi mesajına ihtiyaç duyarız. Bizde geliştirme ortamımıza PHP’nin en popüler hata ayıklama aracı XDebug‘ı dahil edeceğiz.

Windows’da PHP Geliştirme Ortamı

Windows işletim sistemi üzerinde PHP geliştirme yapacaksanız PHP, MySQL ve Apache2 uygulamalarını tek tek kurmak yerine bunları bir paket şeklinde sunan uygulamaları kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Zira aksi durumda yeterli teknik bilgi ve deneyime sahip değilseniz, en basit işlemler bile çok büyük zaman ve emek kaybına neden olabilir. Yeterli bilgi ve deneyime sahip olsanız bile yine de kimsenin 2-3 tıklama ile yapabileceği bir şeyi terminalden komutlar girip, config dosyalarını manuel düzelterek yapmak isteyeceğini sanmıyorum.

Dolayısıyla Windows işletim sistemi üzerinde ihtiyaç duyacağınız uygulamaların tek tek nasıl kurulduğu ile ilgili bir anlatım yapmayacağım. Bunun yerine PHP geliştirme ortamını tek bir paket uygulaması ile kullanmanızı sağlayacak programlardan bahsedeceğim.

XAMPP

XAMPP; Windows, Mac ve Linux işletim sistemlerinde kullanabileceğiniz, ücretsiz ve açık kaynaklı bir pakettir. Kurulum ve kullanımı son derece basittir. https://www.apachefriends.org/tr adresinden indirebilirsiniz.

XAMPP Kontrol Panel arayüzü

WampServer

WampServer en çok kullanılan bir diğer paket uygulamadır. Ücretsizdir. https://www.wampserver.com/en/ adresinden indirip, kurabilirsiniz.

XAMPP ya da WampServer kurulumları, sıradan bir uygulama kurar gibidir. “Next, Next, Next” 🙂

Ubuntu’da PHP Geliştirme Ortamı

Windows işletim sistemlerinde önerdiğimin aksine Ubuntu işletim sisteminde gerekli yazılımları tek tek kurmanızı tavsiye ediyorum. Elbette bunu söylerken temel varsayımım terminal ekranına aşina olduğunuzdur. 🙂 Buradan ilgili içeriğime ulaşabilirsiniz.

Yine de bir Ubuntu kullanıcısı için de paket çözümler bulunmuyor değildir. Ubuntu kullanıcıları da tıpkı Windows kullanıcıları gibi paket yazılımları tercih edebilir. Bu durumda iki seçeneğiniz var; XAMPP ya da LampServer.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s