Kategoriler
Programlama

Programlama’da Veri Türleri

Bilgisayar donanımlarının ve programlarının bir veriyi optimize şekilde konumlandırması, doğru şekilde koruması ve doğru şekilde işlemesi için önce doğru şekilde sınıflandırması gerekir. Tüm bu süreci programcı için işletim sistemi ve programlama dili yönetmektedir.

Her programlama dili farklı ihtiyaçlarına yönelik farklı veri türleri tanımlayabilir ve kullanabilir. Ancak tüm programlama dillerinin bulundurduğu ve kabul ettiği evrensel olarak kullanılan veri türleri vardır.

Mantıksal (Boolean) Veri Türü

Temel veri türlerinden birisidir. Mantıksal bir veri türü için sadece iki veri vardır. true ya da false. Farklı üçüncü bir veri alamaz.

Tamsayı (Integer) Veri Türü

0 dahil olmak üzere negatif ve pozitif tüm tamsayıları kapsayan veri türüdür. Örneğin; 1453 bir tamsayıdır.

Kayar Noktalı Sayı (Float) Veri Türü

Pozitif ya da negatif kayar noktalı sayıları kapsayan veri türüdür. Türkçe de ondalıklı sayı, virgüllü sayı, noktalı sayı, küsüratlı sayı olarak da ifade edilir. Örneğin; 3.14 kayar noktalı sayıdır.

Karakter (Char) Veri Türü

Tek bir karakteri kapsayan veri türüdür. Tek tırnak (') ya da çift tırnak (") içerisinde tanımlanır. Bazı programlama dillerinde her iki şekilde de tanımlamak mümkün olsa da bazıları sadece birisini kabul eder.

Ayrıca 0 ile 9 dahil olmak üzere arasındaki tamsayılar yani rakamlarda tırnak içerisinde yazılırsa sayı (integer) değil bir karakter (char) olarak kabul edilir. Yani bir programlama dilinde 3 bir tam sayı, "3" ise bir karakterdir.

Veri Yapıları

İçerisinde birden fazla veri türünü bulundurabilen yapılara veri yapısı denir.

Dizi (Array) Veri Yapısı

Verileri toplu şekilde anahtar=değer ilişkisel şekilde tutan veri türüdür. Her programlama dili tarafından desteklenmekte olan gelişmiş ve kompleks bir veri yapısıdır.

Dize (String) Karakter Dizisi

Karakter türündeki verilerin yan yana gelerek oluşturduğu bir dizidir. Türkçede dize, dizge, karakter dizisi olarak telaffuz edilir. Programlama dillerinde genelde ayrı bir tür olarak anlatılsa da aslında karakter dizisidir.

Nesne (Object) Veri Yapısı

Nesne yönelimli programlama (OOP) kavramının programlama dünyasına girişi ile programlama dilleri tarafından kabul edilmiş bir veri yapısıdır. Oldukça gelişmiş ve kompleks bir veri yapısıdır. OOP kavramı ortaya atıldığında geliştirilmesi devam etmeyen C gibi programlama dillerinde yoktur. Yine de günümüzde kullanılan C++, Java, C#, PHP gibi programlama dillerinde desteklenmektedir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s