Kategoriler
Programlama

Programlamaya Giriş

Bilgisayarlar en basit ve sade şekli ile üç ana görevi yerine getiren elektronik bir cihazdır. Bir girdi alır (INPUT), işler (PROCESSING) ve işlediği veriden elde ettiği sonucu (OUTPUT) çıkarır. Bu süreç bir program ya da programlar dizisi tarafından yürütülür. Program olmadan donanımın tek başına hiçbir görev ya da işlevi yerine getiremez. Bilgisayarın donanımına neler yapacağını söyleyen komutlar bütününe program denilir.

Toparlayacak olursam temelde bir problemin çözümü ya da bir hesaplanmanın yapılabilmesi için bilgisayarın işlem gücünü kullanmayı sağlayan komut dizilerinin bütününe program denir. Programlar bugün kullandığımız hesap makinelerinden, beyaz eşyalara elektronik tüm cihazların işini doğru yapabilmesini sağlamaktadır.

Modern cihaz ve teknolojilerin tümünü de mümkün kılan iki etmenden birisidir. Günümüz cihaz ve teknolojilerini mümkün kılan bir diğer etmende donanımdır. Yazılım olmadan donanım, donanım olmadan yazılım düşünülemez.

Programlamanın Tarihi

Bildiğimiz anlamıyla programlama; Ada Lovelace ve Charles Babbage iş birliğiyle 19. yüzyılda hazırlanan Analitik Motor ile başlıyor.

Ada Lovelace

Gerçek adı Augusta Ada Byron olan İngiliz matematikçi, yazar. Lovelace Kontesi. Analitik alanda yaptığı çalışmalarla tanınır. İlk bilgisayar programcısı olarak kabul edilir.

Charles Babbage

İngiliz matematikçi, analitik filozof, makine mühendisi ve programlanabilir bilgisayar fikrini ortaya atan bilgisayar bilimcisi mucit.

1800’lü yıllarda Charles Babbage, günümüzdeki donanımlardan çok uzak ilkel bir bilgisayar olan “Difference Machine” üzerinde çalışıyordu. Metin, resim ve müzikleri dijital ortama aktarabilmek için üzerinde çalışılan bu bilgisayar, Ada Lovelace tarafından geliştirilen bir algoritma (hesaplama sistemi) ile hayat kazanmıştır.

Programlamanın Dili

Bir sorunun bilgisayar tarafından çözülebilmesi için, çözümün bilgisayara adım adım yazılmasını sağlayan, biçimsel kuralları olan ve bu kurallara sıkı sıkıya bağımlılığı gerektiren tanımlar kümesine programlama dili denir.

C programlama dili günümüzde kullandığımız yapısal programlama dillerinin ilki ve yine günümüzdeki neredeyse tüm programlama dillerinin ve işletim sistemlerinin temelini oluşturan dildir. Bu yüzden bilgisayar programcılarında ki yeri ayrıdır. Sözdizimi nispeten zordur. Günümüzde ilkel kalmış ve tahtını C++‘a devretmiştir. C++ devraldığı bu vizyon ve misyonu hala taşımaktadır.

C ve C++ elbette tek programlama dilleri değildir. Java, Python, C# gibi gelişmiş onlarca programlama dili vardır. Bazı programlama dilleri bir ticari şirketin imzasını taşır ya da bazıları açık kaynaklı olarak genelde üniversitelerde doğar ve yine ticari şirketler tarafından desteklenir. Yine bazı platformlar, bir programlama dilini zorunlu tutabilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s