Kategoriler
Algoritma

Algoritma’da Akış Şeması

Algoritmaların anlaşıla bilirliğini arttırmak ve görselleştirmek amacıyla çizilen şemalardır. Diyagram yani akış şeması; karmaşık yapıdaki algoritmaların kodlanmasını kolaylaştırır.

Akış Şemasının Geometrisi

Akış şemalarının daha anlaşılabilir olmasını sağlamak amacıyla farklı adım ve süreçler farklı geometrik şekiller ile ifade edilir. Bununla birlikte bir akış şeması hazırlarken uyulması gereken bazı kurallar vardır.

Akış Şeması Nasıl Oluşturulur?

Akış şeması oluştururken hangi şeklin ne anlama geldiğinden bahsettiğime göre şimdi akış şeması oluştururken kullanabileceğiniz programlara geldi sıra. Akış şeması oluşturabilmek için kullanabileceğiniz bir çok program bulunuyor olsa da en popüler 2 tanesini burada paylaşıyor olacağım. Bunlardan birisi ücretsiz diğeri ise ücretli bir kullanım sunuyor.

Drawio – Diagrams.net (Ücretsiz)

Akış şemalarınızı oluşturmak için kullanabileceğiniz bir uygulamadır. Benimde favorimdir kendileri. https://app.diagrams.net üzerinden online olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca isterseniz bir masaüstü uygulaması olarak da kullanma imkanınız bulunuyor.

Microsoft Visio (Ücretli)

Microsoft tarafından sunulan bir akış şeması oluşturma uygulamasıdır. En büyük avantajı oluşturduğunuz akış şemalarını vektörel olarak alabilmenizdir. Satın almak isterseniz; https://www.microsoft.com/tr-tr/microsoft-365/visio/flowchart-software/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s